Triger Kayışı Kaç Binde Değişir? Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir? Triger Kayışı Nedir?

Araçlardaki bazı aksamlar günden güne yıpranır ve aşınır. Triger kayışı da bu aksamlardan biridir. Peki, triger kayışı nedir, triger kayışı kaç binde değişir.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı bir otomobilin motorunda kullanılan bir parçadır. Bu kayış, motordaki eksantrik mili ve krank mili arasındaki güç aktarımını sağlar. Triger kayışının görevi, motorun valf zamanlamasını ve performansını kontrol etmektir.

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir?

Triger kayışı değişim süresi sadece belirli bir ömrü tamamladığı zaman değil, araçta belirli bir süre ve kilometre yolu kat ettikten sonra da değiştirilmesi gerekiyor. Bu süre genellikle 3 yılın altında olup, 90 bin kilometrenin üzerinde yol yapılmışsa, triger kayışının kontrol edilip, değiştirilmesi gerekiyor.

Bu nedenle, aracınızın bakım programına uygun olarak triger kayışının düzenli olarak değiştirilmesi, motorun daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için oldukça önemlidir.

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir? Triger Kayışı Nedir?Pin

Triger Kayışı Koparsa Neler Olabilir?

Triger setinde yer alan kayış ya da zincirin kopması durumunda kullanıcıların yaşayabileceği sorunlar şunlardır:

  • Supap zamanlaması ve çalışması istenildiği gibi olmaz.
  • Pistonlar ile supaplar çarpışır ve bu parçalar zarar görür.
  • Motor durur.
  • Genellikle triger setinde bir hata ortaya çıktığı zaman yüksek bir ses duyulur ve sesin ardından otomobil durur.
  • Bu andan itibaren araç hareket ettirilmemeli ve yol yardımı talep edilmelidir.
  • Triger kayışının kopması ciddi hasarlara neden olabilir ve motorun tamir edilmesi maliyetli olabilir.
  • Bu nedenle, aracınızın bakım programına uygun olarak triger kayışının düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi, beklenmedik kopmaların önüne geçerek, aracınızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanımını sağlar.

Triger Seti Periyodik Bakımlarda Değiştirilir mi?

Triger seti, kayış veya zincir şeklinde olabileceği gibi, içinde gergi bilyesi ve devirdaim pompası gibi bileşenleri de barındırır. Periyodik bakımlar sırasında sadece triger kayışına değil, triger setinin tamamına gerekli kontroller yapılmalı ve gerekiyorsa değiştirilmelidir. Triger setinin değişim süresi, triger kayışının değişim süresiyle aynıdır: 3 yıl veya 90 bin kilometre.

Triger Kayışı Değişim Fiyatı Nedir?

Triger kayışı değiştirme maliyeti her araç için aynı değildir. Aracınızın marka ve modeline göre değişkenlik gösterir ve bu nedenle, fiyat aralığı oldukça geniş olabilir (2500 TL – 14000 TL). Ancak, triger kayışı değişimi konusunda doğru bir fiyat teklifi almak için, güvenilir bir servis ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu, sizi olası maliyet sürprizlerinden koruyacak ve triger kayışı değişimi için bütçenizi doğru bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir? Triger Kayışı Nedir?Pin

Triger Kayışı Hakkında Önemli Bir Not

Otomobil sahiplerinin çoğu, triger kayışı değişimi esnasında devirdaim pompasının değiştirilmesini istemez. Ancak bu bir yanılgıdır. Çünkü devirdaim pompasında oluşabilecek boşluklar veya su kaçakları bazen gözle görülemeyebilir. Bu nedenle triger kayışı değişimi sırasında devirdaim pompasının değiştirilmesi, ileride ortaya çıkabilecek sorunları önleyebilir. Bu nedenle, triger kayışı değişimi sırasında uzman bir servis ile görüşerek devirdaim pompasının da değiştirilmesini talep etmeniz doğru bir karar olabilir.

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger kayışı değişimi pek kolay değil ve bazen karmaşık olabiliyor. TDC krank mili göstergesi değiştirilirken takip edilmeli. Yeni kayış kasnaklara doğru şekilde yerleştirilmeli ve kullanılmış kayış tekrar kullanılmamalı. Yeni kayışın gerginliği ölçülmeli ve gergi ayarlama civatası yavaşça gevşetilip gergi yayı ile sabitlenmeli. Farklı araç üreticilerinin farklı önerileri olabilir, bu yüzden her zaman araç üreticisinin talimatlarını takip etmek en doğrusu. Son olarak, krank mili en az iki kez tam tur döndürülmeli, böylece kayıştaki genişlemeler giderilir.

YouTube video

Triger Kayışı Neden Kopar?

Triger kayışının kopmasının en büyük sebebi düzenli olarak kontrol edilip değiştirilmemesidir. Bir zincirin halkası gibi görev yapan krank mili, eksantrik mili ve supaplar, triger kayışı zamanla yenilenmeyerek koparsa tüm bu parçalar eş zamanlı olarak hasar görür ve motora geri dönüşü olmayan problemler yaşatır.

Araç Hareket Halindeyken Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı, aracın motorunun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan önemli bir parçadır. Eğer triger kayışı koparsa, seyir halindeki araç için oldukça tehlikelidir çünkü kayışın tuttuğu dişli aksamlar zarar görerek motoru tamamen durdurabilir.

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir? Triger Kayışı Nedir?Pin

Bugün sizler için triger kayışı ömrü, triger kayışı kaç km’de değişir, triger kayışı Ne kadar, triger kayışı ne zaman değişir gibi sorulara cevap verdik. Umarız, yararlı bilgiler sunabilmişizdir. Sorularınız olursa sizleri yorumlara bekliyoruz.

Yorum yapın

1