En Uzun Menzilli Elektrikli Arabalar – 2024

En Uzun Menzilli Elektrikli Arabalar

En uzun menzilli elektrikli arabalar, daha az şarj ihtiyacı ve az sıklıkla şarj demektir. Karbon ayak izini azaltmada çevre dostu bir seçenektir.

En uzun menzilli elektrikli arabalar hakkında fazlasıyla araştırma yapan bir kitle var. Elektrikli araba pil teknolojisi, kullanıldıkları otomobillerden bile daha hızlı ilerlemeler kaydediliyor. Gelişmeler sayesinde, elektrikli otomobiller için uzun mesafe menzil sorunları yakında geçmişte kalacak gibi görünüyor. Günümüzde elektrikli otomobiller, her zamankinden daha güçlü ve etkili hücreleri sayesinde sürücülerine daha yüksek performans ve daha uzun menzil sunuyor.

Elektrikli araçların menzili arttıkça sürücüler yavaş yavaş dizel araçları terk etmeye başlıyor. Bu gelişmeler, yalnızca en geniş menzile sahip elektrikli araç listesinin sık sık güncellenmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en uzun menzilli elektrikli arabalar hakkında araştırma yapıp satın almak isteyenlerin de fikirlerini değiştirebiliyor.

2024 Yılının En Uzun Menzilli Elektrikli Araçları

İnsanlar elektrikli otomobillere geçiş yaptıkça ve yavaş yavaş fosil yakıt kullanımını bıraktıkça her ülkede daha fazla şarj istasyonu yapılıyor. Bu gelişmeler aynı zamanda insanlara sınırlı menzile sahip bir elektrikli aracı tercih etme şansı verebilir. Yine de uzun mesafeleri durmadan gidebilecek bir araç edinmek istiyorsanız en uzun menzilli elektrikli arabalar listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tesla Model S – 651 Km

Tesla’nın elektrikli araç pazarındaki konumunu sağlamlaştıran araç, rekabetin kızıştığı 2021 yılında önemli bir yeniden tasarıma sahipti. Piyasadaki en pratik elektrikli araçlardan biri olmayı da başardı. Tesla Model S, 3.1 saniyelik 0-100 süresi sayesinde en iyi otomobiller arasında yer alıyor. Tesla’nın bu kalibrede bir araç yapması, şirketin menzile ek olarak hızlanmaya da öncelik verdiğini de gösteriyor.

Teknoloji her zamanki gibi erişilebilir durumda ve Model S, iç mekan minimalizmini koruyor. 17 inçlik dokunmatik ekran artık dikey değil yatay, bu da en göze çarpan değişiklik. Tesla’nın Otopilot teknolojisi için de “tamamen kendi kendine sürüş” seçeneği var, ancak bu bazı güvenlik sınırlamalarıyla birlikte geliyor. Model S, 894 litre bagaj kapasitesi ve 4 yetişkinin rahatça oturması için yeterli alanı ile oldukça pratik. Aracın menzili ise 651 km olarak karşımıza çıkıyor.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

BMW i7 – 624 Km

BMW elektrikli araba denildiği zaman lider konuma gelmek için çabalarını sürdürüyor. Şirketin önde gelen arabası, ilk kez tamamen elektrikli bir BMW olarak karşımıza çıkıyor. Yeni i7, en büyük iki rakiplerinin aksine, içten yanmalı kardeşi 7 Serisi ile platformunu paylaşıyor.

BMW i7 için, firmanın 624 km’lik bir menzil sağlayacağını iddia ettiği 101.7kWh’lik devasa bir pil kullanıyor. BMW, pil paketinin tasarımıyla aslında akıllıca bir seçim yaptı. Herhangi bir lüks aracın çok önemli bir bileşeni olan kabine izinsiz girişi önlemek için son derece ince bir tasarım geliştirdi. i7 modeliyle BMW, neredeyse sessiz sürüş deneyimi ve birinci sınıf malzemeleri sayesinde en uzun menzilli elektrikli arabalar listesinde de kendine yer edindi.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

GMC Hummer EV Edition 1 – 560 Km

General Motors, efsanevi markayı yeniden canlandırma çabasının bir parçası olarak geçen yıl ilk Hummer EV’lerini müşterilerine sunmaya başladı. 200 kWh pille çalışan elektrikli pickup tamı tamına 4 ton ve 103 kilo ağırlığında. Bununla birlikte tek şarjla 560 kilometre menzile sahip.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Volkswagen ID.3 Pro S – 541 Km

Menzil açısından en cömert varyant, VW ID.3’ün en yeni versiyon gözlerinden biri olan ID.3 Pro S’dir. 77 kWh bataryaya sahip araç, tek şarjla 541 kilometre gidebiliyor.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Audi Q4 Sportback 40 E-TRON – 534 Km

Daha önce sınırlı sayıda satışa sunulan Audi Q4 Sportback E-TRON, ilk E-TRON modellerinin aksine son derece verimli bir otomobil. Tek şarjla 534 kilometre gidebildiği düşünüldüğünde, birinci nesil E-TRON gibi rakiplerinden yüzlerce kilo daha ağır olacak şekilde üretilmiş büyük bir SUV olmadığı aşikar. Ek olarak bu araç, Audi elektrikli araba araştırmasını yaptığınızda direkt olarak karşınıza çıkan ilk model olarak karşımıza çıkıyor. En uzun menzilli SUV araçlar arasındaki favorimiz, tabiki de E-Tron.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

İnceleyin: Mercedes SUV Modelleri, Fiyatları Ve Özellikleri

Mercedes EQS – 729 Km

Mercedes EQS, firmanın S-Serisi sedanın tamamen elektrikli versiyonu ve en geniş menzile sahip elektrikli aracıdır. EQS 450+ varyantının maksimum menzili çok şaşırtıcı bir şekilde 729 kilometredir. Devasa 107,8kWh pil takımına ve çok düşük sürtünme katsayısına sahiptir, bu da onu pürüzsüz ve yüksek hızlarda etkili kılar.

Bununla birlikte, Mercedes-Benz araçları daha çok lüks ve ayırt edici iç tasarıma odaklanır. Neredeyse tüm ön paneli kaplayan bilgi-eğlence sisteminin ekranı gibi bir ton son teknoloji donanıma sahiptir.

İnceleyin: Zırhlı Prestij: Mercedes Maybach S600 Guard İncelemesi

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Lucid Air Dream Edition R – 837 Km

2021 yılında 15 yıllık bir şirketin geçiş yapması sonucu oluşan Lucid markası ilk aracını resmi olarak sundu. Elektrikli araç gücü ve batarya sistemleri ile tanınan şirket, ilk aracıyla birlikte, ülkenin en uzun menzile sahip olmak istediğini de hissettirdi. Firma, 837 km’lik Lucid Air Dream Edition Range modeliyle batının menzil şampiyonu. 113 kWh pil ve 0,21 cd sürtünme katsayısına sahip aerodinamik olarak inşa edilmiş Lucid Air, yollardaki en verimli elektrikli araçlardan biridir. Bu yüzden bu modeli de en uzun menzilli elektrikli arabalar listemize almak istedik.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Mercedes EQE – 634 Km

Elektrikli otomobillerin en uzun menzil sunan modelleri arasında bulunan Mercedes EQE, kendine has özellikleriyle dikkat çekiyor. EQE’nin arkada konumlandırılmış tek bir motoru, 288 beygir gücü ve 530Nm tork sunarak aracın iddialı bir menzile sahip olmasını sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde EQE, tek bir şarjla 634 km’ye kadar yol alabilme yeteneği gösteriyor. Büyük pil kapasitesi ve aerodinamik tasarımı, EQE’nin 2024’ün en uzun menzilli elektrikli araçları arasında yer almasını sağlıyor.

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Hyundai Ioniq 6 – 614 Km

Hyundai Ioniq 6, elektrikli araçlar arasında uzun menzile sahip bir modeldir. Ioniq 5’ten farklı görünse de, aslında benzerlikler taşır. Ioniq 6, Ioniq 5 ile aynı platformu kullanırken, farklı aktarma organları ve pil düzenlemeleri sunar. Bu seçeneklerin tamamı 402 kilometrenin üstünde menzil sunar. 77,4 kWh pil ile donatılan bu ultra aerodinamik model, tek bir şarjla 614 km’ye kadar yol kat edebilir. Ayrıca, 800V elektrik mimarisi sayesinde Ioniq 6, %10’dan %80’e hızlı şarj olabilme yeteneği ile 350kW hızlarda sadece 18 dakikada şarj edilebilir.

İnceleyin: Mercedes G63 AMG 6×6 Brabus Tanıtımı: Aklınız Duracak!

En Uzun Menzilli Elektrikli ArabalarPin

Hangi elektrikli araba en uzun menzile sahip?

Şu anda, Lucid Air Dream Edition R – 837 Kmkm’lik menziliyle en uzun menzile sahip elektrikli araba olarak kabul ediliyor.

Elektrikli araba menzilinin artırılması mümkün mü?

Evet, elektrikli araba menzilinin artırılması mümkündür. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, araç batarya kapasitesinin artırılması ve daha verimli motor sistemleri gibi geliştirmeler yapılabilir.

Elektrikli araba menzili, benzinli arabalardan daha kısa mı?

Eskiden, elektrikli araçlar için menzil sorunu bir dezavantajdı ancak teknolojideki gelişmeler sayesinde, birçok elektrikli araba benzinli arabalardan daha uzun menzile sahiptir.

Elektrikli araç menzilinde ne gibi faktörler etkilidir?

Elektrikli araç menzilinde, sürüş hızı, hava sıcaklığı, yol koşulları, yükleme kapasitesi ve araç batarya ömrü gibi birçok faktör etkilidir.

Yorum yapın

2